Thursday, August 27, 2009

Εμείς πιστέψαμε (2)

Μετά που το είδα και από την τηλεόραση το παιχνίδι διαπίστωσα αυτό που διαπίστωσα και χθες. Το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται δίκαια στους ομίλους την κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Μπορεί στο Β ημίχρονα να αφήσαμε τους Δανούς να κάνουν περισσότερες ευκαιρίες αλλά αυτό ήταν το λογικό. Μπήκαμε πολλή δυνατά από την 1η στιγμή. Ο Γιοβανοβιτς ξεγέλασε όλους. Παρά το ότι όλοι έλεγαν ότι θα χρησιμοποιήσει μόνο ένα επιθετικό χρησιμοποίησε 2 δείχνοντας εμπιστοσύνη στους Ζεύλα και Μύρο. Προσπάθησε να ξαφνιάσει τους Δανούς με τον ίδιο τρόπο που ξάφνιασε τους Γιουγκοσλάβους και το πέτυχε. Από το 2ο λεπτό με τον πάντα εκπληκτικό Κοσόφσκι βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ. Συνεχίσαμε την πίεση ούτος ώστε να πάρουμε σκορ πρόκρισης από το παιχνίδι. Σε μια επίθεση από τα πλάγια στο 17ο λεπτό ο Μάριος Ηλία στη προσπάθεια του να μπει μέσα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή και ανατρέπεται από τον αμυντικό και να κερδίζει το πέναλτι. Όλοι στο γήπεδο βάλαμε το σταυρό μας να μπει αυτό το τέρμα. Το πέναλτι μπήκε και εμείς βρεθήκαμε σε έκσταση. Αυτά που μόλις περιέγραψα ήταν μέχρι το 18ο λεπτό. Τίποτα πλέον δεν μας σταματούσε. Με την βοήθεια του κόσμου που έκανε τους Δανούς να παραμιλούν η ομάδα μας βρέθηκε να προηγείται πολλή γρήγορα με 2-0 σκορ που μας έδινε την πρόκριση. Στην συνέχεια η ομάδα μας σε μια στιγμή αδράνειας βρέθηκε να δέχεται ένα τέρμα. Αλλά εμείς συνεχίζαμε να ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ στην ομάδα μας η οποία δεν θα μας απογοήτευε στην συνέχεια οπού στο 41’ ο Χρίσης σκόραρε στέλνοντας μας για μια ακόμη φορά στα ουράνια. Η συνέχεια γνωστή με την ομάδα μας να προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ της σκορ και να το καταφέρνει. Σχετικά με την κριτική των παικτών μας δεν έχουμε και πολλά να πούμε αφού όλοι όσοι αγωνίστηκαν εκτός από τον Σικορά ήταν τέλειοι. Ο Σικορά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας τόσο διαφημισμένος παίκτης που μας τον παρουσιάζαν σαν παικταρά να παίζει τόσο χάλια. Ελπίζω αυτό να είναι μια λάθος μέρα για τον παίκτη και στην συνέχεια να μας επιβεβαιώσει όλα τα καλά πράγματα που έλεγαν για αυτόν η διοίκηση και ο εκπρόσωπος τύπου της ομάδας μας.
Στο επόμενο παιχνίδι που θα γίνει την Κυριακή θα υπάρχει LIVE σχολιασμός από το blog

Εμείς πιστέψαμε

Λίγα λεπτά πριν την κλήρωση των ομίλων. Μιας κλήρωσης που συμμετέχει το ΑΠΟΕΛ. Μετά από σπουδαία προσπάθεια η ομάδα μας κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ομίλους Τσαμπιονς Λίγκ. Για λεπτομερές σχολιασμό του χθεσινού παιχνιδιού θα ακολουθήσουν μετά την διαδικασία της κλήρωσης όταν θα ξέρουμε και τους επόμενους 3 αντιπάλους